Lektire.me je internet stranica koja sadrži prepričana književna dela i njihovu analizu. Cilj sajta je da pomogne srednjoškolcima da razumeju lektire, čitaocima da bolje razumeju dela koja čitaju, kao i da saznaju nešto više o piscima.
Miroslav Antić - Plavi čuperak
Plavi čuperak je među mladima odavno postao sinonim ljubavi i simbol đačkog doba. Već u samom naslovu pesnik je ljubav nagovestio kao veliku nepoznanicu života, koja je definisana kao tajna, strepnja i izazov. Taj period đakovanja u kome se polako odrasta i skoro neosetno napušta svet detinjstva, dečaci i devojčice doživljavaju sa pomešanim osećanjima radosti i sete, pritajenih želja i erotskih snova. Zato je i njihovo ponašanje neobično, praćeno čestim promenama raspoloženja, emotivnim ekscesima i naglim reakcijama. Antić je u ovoj pesmi ostvario kompaktnu lirsku sliku, koja se kristališe na kontrapunktu dijaloških i monoloških elemenata. Promenljivi ritam i mozaički spoj deskriptivno-narativnih segmenata pojačavaju asocijativni tok dijaloga koji se razvija u kulminativno jezgro ispovedne i emotivne poente. Iako samo nagoveštena, ljubav u ovoj pesmi predstavlja poseban tematski sloj. U skladnoj lirskoj kompoziciji, satkanoj korelacijom mozaičkih detalja, Antić je diskretno i nenametljivo ostvario neponovljivu apoteozu đačke ljubavi, i otvorio pesničke horizonte kojih ranije nije bilo, praveći radikalan zaokret na planu tematske i estetske konkretizacije odabranih poetskih sadržaja. Pritom valja naglasiti da se on u svojim pesmama nije u potpunosti oslobodio tradicionalnih pesničkih modela koji sadrže zvuk i boju folklorne poetske ornamentike.
U pesmi Plavi čuperak pesnik peva o prvoj dečačkoj zaljubljenosti ili, bolje rečeno, šta se sve dešava u duši zaljubljenog dečaka i kako se ta zaljubljenost pokazuje pred drugima. Nekome sa strane to može da izgleda i smešno, ali ne i onome ko burno doživljava svoju prvu dečačku ljubav.
Plavi čuperak je samo jedan detalj koji krasi devojčicu. On je najistureniji i najvidljiviji. Sve što je vragolasto, sav šarm i lepota kao da su u tom čuperku. Jedan dečak je opsednut upravo tim "plavim čuperkom". On je sada njegova preokupacija i bez njega sve gubi smisao: i škola, i razred, dan i noć. Sve što misli i oseća on vezuje za plavi čuperak. Od svega na svetu on mu se najviše dopada.
Pesnik o zaljubljenom dečaku ne peva kao neko koji posmatra sa strane i misli u dečakovo ime. On tako stvara pesmu da je čitalac doživljava kao ličnu ispovest samog dečaka pred svojim prijateljem. Sada je to ispovest o ličnim jadima. Iz "ispovesti" saznajemo da "plavi čuperak" pripada devojčici Sanji iz šestog „a". Dečak je, dakle, zaljubljen u plavokosu Sanju. Na osnovu čega se to može zaključiti? Prvo, po tome što u svakom trenutku i na svakom mestu misli samo na jedno – na "plavi čuperak". Drugo, kada se neko zaljubi u nekog, onda se povlači u sebe. Više nije bezbrižan i veseo. Odjendom se uozbilji. Ozbiljnost je u celom njegovom držanju i u izrazu lica ("pa se umudriš / udrveniš"). I ne samo to. Zaljubljeni se često i zacrveni od nekog stida, naročito ako se sazna za njegovu tajnu.
Šta se još dešava zaljubljenom? Po onome što on zna, zaljubljeni počinje da gricka nokte, da krije lice i, s vremena na vreme, „plavom čuperku" (devojčici) šalje ceduljice. Učenje sve više zapostavlja. A kad počne da uči, onda je to nesređeno i sve haotično. U glavi se sve meša: činjenice iz istog predmeta i raznih oblasti, ono što greba n ono što ne treba znati. Mešaju se istorija i fizika, matematika i geografija, sport i note. Tako jedan "plavi čuperak" može da napravi čudo u nečijoj glavi, a od pravog junaka "tunjavka i nespretnjaka".
Ono što osvežava svaku pesmu tog, danas već legendarnog Plavog čuperka, jeste nijansa nežnosti, ton slutnje, drhtaj tajne – stalna pomisao da se začeto osećanje ne razgoliti a ipak oseti. U sazvežđu tih osećanja, Antić peva svoje stihove iz antologijskih pesama, kao što su Najljubavnija pesma, ili pesma Snovi, kojoj ne uzmiče ni čelna Plavi čuperak, u kojoj počinje drama zbunjenosti pred plavim i maglovitim osećanjem, a ipak jasno raspoznatljivim dešavanjima:
Pa učiš – pi sve koješta učiš.
Izmešaš rotkve č romboide,
Izmešaš note i piramide,
Izmešaš leptire i gradove
I sportove
I ručne radove
I tropsko bilje i stare Grke
I lepo ne znaš šta ćeš od muke...
Jer sve je u vrtoglavici senzibiliteta koji se oseća, ali ne poznaje, sve je vrućica duševnog nemira, i vatromet želja, i plamen otimanja, i izgubljenost kojoj nema granice:
Sad vidiš šta je čuperak plavi
Kad ti se danima mota po glavi,
Pa od dečaka - pravog junaka
Napravi tunjavka i nespretnjaka.
Pa ipak, za taj trenutak radosti p milja, kako bi rekao pesnik, za to ludilo nad ludilima ljubavi – sve bi se dalo, i ništa nije teško i mučno: sve je pesma i sve je divno. san u javi, i java u snu:
Divno je kad se u nama neko čekinje javi,
Pa se od toga na usni nešto rumeno isplete
I nešto graorasto i zeleno u glavi...
U pesmi Miroslava Antića detinjstvo raste i nestaje. Ono se pretače u mladenaštvo i biva novo doba mišljenja i osećanja. Iz sobe gde se započinje igra kao vid dodira sa svetom, nestaju i zaboravljaju se igračke: više ne važe pravila igre sa lutkama i olovnim vojnicima, a počinje san, ljubavna agonija i hoće se nekud, u park, prirodu, među trave i jesenje lišće.
Miroslav Antić - Plavi čuperak - verzija 2
________________
Miroslav Antić - Plavi čuperak
Čuperak kose obično nose
neko na oku,
neko do nosa,
al ima jedan čuperak plavi
zamislite gde?
- U mojoj glavi.
Kako u glavi da bude kosa?
Lepo.
U glavi.
To nije moj čuperak plavi,
već jedne Sanje iz šestog "a"
Pa šta?
Videćeš šta – kad jednog dana
čuperak nečije kose tuđe
malo u tvoju glavu uđe,
pa se umudriš, udrveniš,
pa malo – malo... pa pocrveniš,
pa grickaš nokte i kriješ lice
pa šalješ tajne ceduljice,
pa nešto kunjaš,
pa se mučiš,
pa učiš – a sve koješta učiš.
Izmešaš rotkve i romboide.
Izmešaš note i piramide.
Izmešaš leptire i gradove.
I sportove i ručne radove.
I tropsko bilje.
I stare Grke.
I lepo ne znaš šta ćeš od muke.
Sad vidiš šta je čuperak plavi
kad ti se danima mota po glavi,
pa od dečaka – pravog junaka
napravi tunjavka i nespretnjaka.
- Koji je osnovni motiv pjesme? Osnovni motiv pjesme je: Ljubav
- O čemu to pjesnik piše? Pjesnik piše o tome kao je nekome kada se zaljubi.
- Od koliko strofa se sastoji pjesma? Pjesma se sastoji od pet strofa.
- Koliko svaka strofa ima stihova? Svaka strofa ima 5 stihova.
- Rimuju li se slogovi na kraju retka? Ako se rimuju, navedi koji se rimuju?
- Na kraju retka se rimuju slogovi. Slogovi koji se rimuju su: plavi-glavi, kosa-nosa, tuđe-uđe, udrveniš-pocrveniš, mučiš-učiš, romboide-piramide, gradove-radove, Grke-muke, plavi-glavi, junaka-nespretnjaka.
- Kakav je ritam pjesme? Ritam pjesme je naizmjeničan.
- Kakvi su stihovi? Stihovi su slobodni.
__________________________________
Miroslav Antić (1932-1986) rođen je u Mokrinu. Studirao je nafilozofskom fakultetu u Beogradu a živeo u Novom Sadu. Radio je kao novinar unovosadskom "Dnevniku" a jedno vreme i u dečjem listu "Neven". Izraziti jeliričar.
U svoju poeziju uneo je mnoge osobine jezika bačvanskih seljaka. Bavio se raznovrsnim radom. Radio je na filmovima, pisao poeziju, slikao, režirao, bio urednik i džudista. Najvažniji njegov rad je na poeziji. Počeo je rano da piše. Prva zbirka je objavljena 1950. godine. Zbirke pesama za decu su: Ispričano za proleća, Roždestvotvoje, Psovke nežnosti, Koncert za 1001 bubanj, Kikinda, pesme za decu, Poslednjabajka, Plavi čuperak, Nasmejani svet, Šašava knjiga, Prva ljubav, Povečerje, Garavi sokak. Antić piše i za decu i za odrasle ali ne postoji neka oštra granica između tih pesama. Iz književnosti za odrasle izdvajam: Krov sveta, Nebo u oku, Horoskop, Hodajući na rukama... Jedna od njegovih zadnjih knjiga je Savršenstvo vatre. Za svoj književni rad dobio je Sedmojulsku nagradu 1980. godine i više drugih nagrada i priznanja.
Najbolja i najslavnija knjiga Miroslava Antića je Plavi čuperak, ta knjiga "tajanstva i mašte". O njoj je razmišljao još dok je bio mokrinski mladić, da bi tek nakon 14 godina prvi put, od mnogih kasnije, ta zbirka bila odštampana. Veoma dobro razume buru u duši deteta zagledanog u svet odraslih jer verovatno i sam nikada nije u potpunosti odrastao. Uvek je ličio na velikog dečaka kojeg talasa ljubav, pobuna i snovi. Sve prisutna tema Antićeve poezije je ljubav.
William Shakespeare - Hamlet Viljem Šekspir - Hamlet Jedne večeri na straži dogodilo se nešto neobično, Horaciju, Marcelu i Bernandu se ukazao… >
Ivo Andrić - Prokleta avlija Vrsta djela - romanVrijeme radnje - neodređeno, turska okupacijaMjesto radnje - turski zatvorTema djela - život zatvorenika… >
Johann Wolfgang Goethe - Patnje mladog Werthera Johan Volfgang Gete - Patnje mladog Werthera Mladi pravnik Werther dolazi u gradić u koji ga je poslala… >
Meša Selimović - Derviš i smrt Ovo je priča o pokušajima derviša Ahmeda Nurudina, šejha mevlevijskog reda, za vrijeme Otomanske vladavine u… >
Dobrica Ćosić - Koreni Koreni su drugi roman Dobrice Ćosića. Objavljen je 1954. godine. Roman Koreni je tematski slojevit, moderan i po tematici… >